100 Lat stosunków dyplomatycznych Polski i Belgii
7/9/2019

W roku 2019 Królestwo Belgii i Rzeczpospolita Polska obchodzą stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Ta ważna rocznica jest wspaniałą okazją do zamanifestowania belgijsko – polskiej przyjaźni nie tylko na szczeblu międzypaństwowym, ale również na poziomie lokalnym i międzyludzkim.

 

W związku z tym wyjątkowym jubileuszem, CFE, Ambasada Królestwa Belgii, Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela wraz z mieszkańcami ulicy Belgijskiej, reprezentowanymi przez Stowarzyszenie MOKO, realizowały wspólny projekt artystyczny w przestrzeni miejskiej. Jest to mural, zaprojektowany przez brukselskiego artystę Oliviera Binamé (http://oli-b.be/), który zdobi obecnie południową ścianę kamienicy usytuowanej przy ulicy Belgijskiej 5. Mural stanowi artystyczną wizję przeplatających się wątków polskich i belgijskich: w kolorową „mapę” Polski wplecione zostały belgijskie motywy i nawiązania do arcydzieł malarstwa belgijskiego. W ten sposób stworzona została kolorowa mozaika, tworząca pozytywny przekaz i kreująca wrażenie wspólnoty.

 

Proces tworczy powstawania muralu oraz Święto Ulicy zostały sfilmowane przez innego belgijskiego artystę Julesa Césure (jules-cesure.com), który stworzył okolicznosciowy klip video upamiętniający to wydarzenie.

 

Mural stanowi wspaniały przykład udanej współpracy między Ambasadą Królestwa Belgii, Przedstawicielstwem Generalnym Walonii-Brukseli a lokalną społecznością.

 

Uroczystość odsłonięcia muralu odbyła się 7 września 2019 r. o godz. 16.

Udostępnij